Napsali / řekli o nás

Vysílání i-Vysočina.cz (29.12.2023)

https://www.facebook.com/share/v/zWnJ9mnzqKwgUYAW/

 

 

Den otevřených dveří a prevence (říjen 2023)

 

Poděkování za tvorbu přáníček pro dárce krve (Třebíčský zpravodaj a Měsíčník pro občany Vysočiny - září 2023)

 

 Dětem v pelhřimovské nemocnici online zpestřuje pobyt zdravotní klaun alias dr. Kývl | Vysočina (rozhlas.cz) - reportáž ČRo    (duben 2021)

Děti hospitalizované v pelhřimovské nemocnici už zase mají postaráno o zábavu. K dispozici jim je totiž zdravotní klaun.

Do pelhřimovské nemocnice se vrátil zdravotní klaun. Radost tam rozdává především hospitalizovaným dětem. Dostává se k nim momentálně ale jen prostřednictvím displeje na tabletu.

Zpříjemnění pobytu

„Bylo to takový příjemný zpříjemnění pobytu tady,“ hodnotí končící představení zdravotního klauna pacientka dětského oddělení Barbora. V osmnácti letech sice patří mezi nejstarší pacienty na tomto oddělení, připravený program se jí líbil.

Možná i proto, že ho představitel klauna chystá pacientům na míru. „Člověk je nějak naladěný a prostě improvizace. Oni řeknou pět let, já si představím pět let jako malý dítě, ale tam už je kluk, málem metr dvacet, který má rád roboty a vůbec ho nezajímá osel a nějaký loutky, takže člověk se musí hnedka přeladit,“ popisuje Mirek Sýkora vystupující na obrazovce tabletu jako doktor Evžen Kývl, že ač si některé výstupy na základě informací o dětech může připravit předem, finální podoba výstupu je hlavně improvizací.

Klaun přes webkameru

Spojení s klaunem pouze prostřednictvím webkamery je v nemocnici možné kvůli koronavirové pandemii. I to ale vychovatelé, kteří dětem v nemocnicích pomáhají s výukou, vítají. Potvrzuje to i vychovatelka Alena Habichová z organizace Základních a mateřských škol při zdravotnických zařízeních Vysočiny: „Jsme se domluvili, že to zkusíme takhle online. Oni to dělají hodně v těch velkých nemocnicích, my jsme snad jediná na Vysočině, která to takhle dělá online a osvědčilo se to. Dětem se to líbí a my jsme rádi, že jim to tu trochu zpestříme.“

Podle mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandry Knapové mají navíc děti v současné době možnost vídat klauna častěji. „Dětské oddělení navštěvoval ještě když byla doba příznivá dvakrát do měsíce, od letošního února každý týden.“

Pracovníkům nemocnice se tak stačí spojit s klaunem přes webkameru a pak už s ním obcházejí jednotlivé pokoje, kde postupně dětem ukazuje své vystoupení.

 

Vidíme se? ptá se pelhřimovských marodů zdravotní klaun. Rozesmívá je online - Pelhřimovský deník (denik.cz))

/VIDEO/ Vidíš ho tam? Ptá se ve středu dopoledne nemocniční vychovatelka Alena Habichová sedmiletého Maxíka, zatímco mu upravuje tablet, skrz který si s ním bude povídat zdravotní klaun. Když malý pacient odsouhlasí, že má výhled dobrý, ujímá se slova sám klaun alias doktor Evžen Kývl. „Dobré ráno, pane paciente, jmenuji se Evžen Kývl a jsem pelhřimovský lékař. Jak se jmenujete vy,“ zapojuje chlapce do hovoru. Ani se nemusí moc snažit, Max milerád odpovídá.

Zvětšit fotografii
Zvětšit fotografii
Zvětšit fotografii
15 fotografií v galerii ›

Děti se se zdravotním klaunem setkávají v Nemocnici Pelhřimov online. | Video: Deník/Jana Kudrhaltová

Kromě něj dnes doktora s červeným nosem čeká dalších pět marodů. „Maxíku, jsem strašně rád, že tě vidím! Vítám tě na dnešní speciální vizitě. Budu si tě muset prohlídnout. Vydrž chvilku, nehýbej se… Teď jsi mrknul! Zkusíme to znovu, ani se nehni,“ rozkáže klaun a přibližuje se k obrazovce, aby si pacienta pořádně prohlédl. Při naklánění však padá ze židle, a daří se mu tak chlapce poprvé rozesmát.
Hasiči budou v nemocnici pomáhat do čtvrtka 15. dubna 2021.
Pelhřimovští hasiči končí výpomoc v nemocnici, vojáci zůstávají do konce dubna
Přečíst článek ›

Zdravotní klaun v Nemocnici Pelhřimov
- za dětmi chodí už více než deset let
- od února probíhají setkání online formou
- koná se každou středu od půl desáté
- organizuje ho ZŠ a MŠ při zdravotnických zařízeních Kraje Vysočina

Podobných pádů pak následuje ještě několik. Jak se zdá, Maxíkovi se scénka líbí a skvěle se při ní baví. Zhruba po deseti minutách se s klaunem loučí s úsměvem na rtech. „Bylo to super. Nejvíc se mi líbilo, jak furt padal ze židle. To bylo vtipné,“ komentuje Maxík klaunovo představení. Stihl ho jen tak tak, odpoledne jde totiž domů.

Další na řadě jsou Bára a Alžběta, studentky třetího ročníku střední školy. Poté, co se i jim klaun představí, čeká je vystoupení speciálně upravené jejich věku. „Nacházíte se v nemocničním zařízení. Přijali jsme vás v podstatě v zuboženém stavu. Jen díky naší bezvadné péči vypadáte, jak vypadáte,“ říká klaun. V ten moment se na sebe mladé slečny podívají a vyprsknou smíchy.

Během povídání se dozví spoustu užitečných rad ohledně kluků a dočkají se i písničky, kterou doktor Kývl před chvílí vymyslel. „Bylo to příjemné zpestření pobytu tady. Původně se nám do toho moc nechtělo, ale nakonec to bylo super,“ hodnotí slečny doktorův výstup.
Starší to přenechají mladším

Nejsou jediné náctileté, kdo to tak má. „Často se nám stává, že se starší děti zdráhají a říkají, ať to radši necháme teď malým. Vždy se jim to ale nakonec zalíbí a místo deseti minut s klaunem diskutují klidně i dvacet,“ přidává svou zkušenost vychovatelka Habichová.

Pravidelná setkávání si pochvaluje i sám doktor Evžen Kývl, civilním jménem Miroslav Sýkora. „Ačkoliv se osobnímu kontaktu nic nevyrovná, jsem strašně rád, že můžeme být s pacienty ve styku. Zaměstnanci nemocnice nás k nim donesou doslova na zlatém podnosu a funguje to opravdu bezvadně. Dokonce jsem zjistil, že malé děti reagují lépe, než když na ně vybafne neznámý strejda naživo,“ svěřuje se klaun.

Na jednotlivá dítka se připravuje individuálně. Ještě před zahájením akce mu totiž Alena Habichová předá základní informace o pacientech, jako jsou jména, věk, případně diagnóza. „Vždy si předtím dám dva šálky kávy a dobrou snídani. To je jediná moje příprava. Jinak je to všechno improvizace, protože každé dítě je jiné,“ přibližuje Sýkora, který má sám dvě malé děti.
Starosta Černovic Jan Brožek
Máme velice slabou nabídku práce v průmyslových oborech, říká starosta Černovic
Přečíst článek ›

Dříve klaun do nemocnice docházel osobně, pandemie ho ale zastavila a téměř rok se s dětmi neviděl. „Řešili jsme, jak děti během hospitalizaci na dětském oddělení potěšit a rozesmát, a tak vznikla myšlenka pořádat klauniády online,“ vzpomíná mluvčí Nemocnice Pelhřimov Alexandra Knapová.

Přineslo to i jednu výhodu. „Zatímco dříve za malými pacienty chodil jednou za čtrnáct dní, teď se vídají každý týden. Je pro nás velmi důležité, že jim pobyt u nás zpříjemní a 'nakazí' je dobrou náladou,“ dodává Knapová.


Zdroj: file:///C:/Users/klient/Desktop/vidime-se-pta-se-pelhrimovskych-marodu-zdravotni-klaun-rozesmava-je-online-20210.htm

 

Za tetou Katkou se děti rády vrací - 27.10.2020

Za tetou Katkou se děti rády vrací
VČERA 27. 10. 2020 05:20


Nové dětské oddělení novoměstské nemocnice má i nový školní klub. V něm „vládne“ Kateřina Nováková.
Předchozí
1 z 6
Další

Nové dětské oddělení novoměstské nemocnice má i nový školní klub. V něm „vládne“ Kateřina Nováková. Pro starší dětské pacienty paní učitelka nebo paní vychovatelka. Pro ty malé prostě - teta Katka. „Moc ráda vzpomínám na den, kdy se vloni v únoru nové dětské oddělení otevíralo. Přišlo hodně lidí i dětí. Mnozí z nich donesli hračky a hry pro naše malé pacienty. Mezi nimi také asi desetiletý chlapec, v náručí měl velkého černého plyšového psa. Podal mi ho se slovy: tady máte pro nemocné děti mého Ferdu,“ vzpomíná na „velký den“ novoměstského dětského oddělení Kateřina Nováková. „Věřte, že i dnes mám v očích slzy dojetí. A pes Ferda dodnes má své čestné místo na okně naší herny,“ dodává.

 

Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová
Výuka v nemocnici je poněkud specifická profese. Ale někdejší učitelka v mateřské škole potřebovala změnu. „Právě v té době se uvolnilo místo vychovatelky na dětském oddělení novoměstské nemocnice. Řekla jsem si: proč to nezkusit? A už je to deset let. Stále mě ta práce naplňuje - jsem zde moc ráda,“ říká učitelka dětských pacientů.

Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Škola v nemocnici se od té tradiční velmi liší. Jsou tam děti všech věkových kategorií. Navíc každé z nich má nějakou tu bolístku. „Nejedná se o klasické vyučování, spíše jde o to, děti zabavit a přivést na jiné myšlenky. Snažím se, aby nemyslely na bolest, na to, co je právě trápí, a jaká nepříjemná vyšetření je čekají. Nebo na to, že se jim stýská. Dětem nabízím činnosti dle jejich věku. Využíváme knihy z naší knihovny, pracovní listy, různé encyklopedie. Samozřejmostí jsou společenské hry, a také nepřeberné množství materiálů, ze kterých mají děti možnost vyrábět a tvořit. Když dítěti jeho zdravotní stav dovolí být v naší herničce, pracujeme tam. Jestliže dítě do herny nemůže, musím pro něj volit takovou činnost, aby mohlo pracovat v posteli,“ vysvětluje Kateřina Nováková.

Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Souhra paní učitelky a jejích žáčků je doslova hmatatelná. Má i reálný výstup v podobě mnoha rukodělných výrobků. Některé z nich mohli obdivovat i návštěvníci nemocnice, neboť byly vystaveny v recepci chirurgie. Hledání jednoduchých návodů na výrobu hraček a dekoračních předmětů je pro tetu Katku denním chlebem. „Ve školství se pohybuji téměř třicet let a za tu dobu si člověk nasbírá neskutečné množství materiálů. Dříve jsem čerpala z různých knih
a časopisů, v současné době je velká nabídka rozličných kurzů a samozřejmě internet,“ připomíná Kateřina Nováková.

Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

„Když jsem před těmi deseti lety nastupovala, měla jsem největší obavu z dětí ve věku patnáct až osmnáct let. Nevěděla jsem, co si s nimi budu povídat a čím je zabavím. Nakonec jsem zjistila, že i tyto skoro dospělé děti jsou rády, když mají možnost hrát hry, luštit křížovky, přečíst si knihu nebo si popovídat a probrat, co je trápí. A třeba největší zájem o tvoření, vyrábění nebo malování mají děvčata ve věku od šesti tak do třinácti let. Chlapci v tomto věku zase rádi hrají deskové hry, staví z lega nebo různé modely,“ přibližuje své zkušenosti Kateřina Nováková.

Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Největší radost má, když se za ní děti vrací. „Nejen, že se občas někdo přijde podívat, ale hlásí se třeba i na ulici nebo v obchodě. S několika dětmi a jejich rodiči jsme nadále v kontaktu přes emaily. Ale stává se také, že některé děti jsou znovu hospitalizovány a jejich věta: „Paní učitelko, já jsem se na vás těšil/a“ je pro mě tou největší odměnou a zpětnou vazbou. V tu chvíli vím, že moje práce má smysl,“ konstatuje.

Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

 

Žďárský deník 3.10.2020

https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/mali-pacienti-vystavuji-v-recepci-chirurgie-20201003.html

 

 

Jihlavské listy 1.11.2019


Učení se nevyhnou ani děti hospitalizované v nemocnici

Škola a školka nabízí své dobrovolné služby dětem hospitalizovaným v nemocnici. Záleží pouze na zájmu dětí.

Některé děti školou povinné se jistě domnívají, že se v nemocnici školní výuce vyhnou. Částečně jsou na omylu. Při krajských nemocnicích na Vysočině totiž působí základní i mateřská škola. Ročně jejich služeb využijí rodiče tisíců dětí.
„V minulém školním roce využilo služeb Ústavní školství 7.168 dětí, nejvíce je vytížen provoz v Nemocnici Jihlava, kde se loni pedagogové mateřské škole a školního klubu starali v rámci léčení o 3.733 dětí," informoval náměstek vysočinského hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).
Podle ředitelky ZŠ a MŠ při zdravotnických zařízeních kraje Jany Sedlákové se jedná o bezplatné dobrovolné vzdělávání, které na Vysočině funguje od roku 2006. Služba je určena pro všechny děti odpovídající- ho věku. Záleží na jejich zájmu.
Podle Sedlákové hospitalizované děti v nemocnicích vyučují vychovatelky školních klubů na dětských odděleních nemocnic. Podle webových stránek působí ZŠ a MŠ při krajských nemocnicích v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, v Novém Městě na Moravě a v Třebíči. V uvedených zařízeních klasická školní výuka neprobíhá.
„Děti zde rády kresli, vystřihují, tvoří z papíru a hotové výrobky si odnášejí domů. V současné době vytvářejí dýňové dekorace," doplnila ředitelka.
Říká, že jejich snahou je zapojovat děti do různých společenských a stolních her, aby nebyla jejich pozornost směrována převážně k mobilnímu telefonu či tabletu.
V nemocnici Jihlava a Pelhřimov se dětem v předškolním věku věnují učitelky mateřské školy. V Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod je součástí dětského oddělení základní škola a školní klub.
„Snahou pedagogických pracovníků naší organizace je ve spolupráci se zdravotnickým personálem napomáhat dětským pacientům k úspěšnému návratu
do běžného života," dodala ředitelka Sedláková.
Podle informací kraje v roce 2019 organizace hospodaří téměř s deseti miliony korun. Z toho téměř čtyřmi miliony korunami jí přispěl kraj.

Pavel Bajer

 

Družiny bez peněz (vysílání na ČT24 - 1.11.2019)

 https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/219411035000032/

 

Družiny pro děti v nemocnicích (vysílání TV region 23.10.2019)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/219411000141023-udalosti-v-regionech/video/728228

 

16.2.2015 vysílání rádio Region