ŠK nemocnice Nové MěstO nA MORAVě

Jaro (2024)

 Rozličné tvoření
Výrobky dětí

 

Zima (prosinec - únor 2024)

Výzdoba oken - malování temperovými barvami.

Zdobení stromečků před dětským oddělením.

Obrázky a výrobky se zimní tématikou.

 

Podzim (září - listopad 2023)

Výroba aut a traktorů z kartonových krabic.

Podzimní dekorace z různých materiálů.

 

Léto (červen - srpen 2023)

 

Zapojení se do akce "Den zdraví".

Výrobky dětí z různých materiálů.

Práce s Magic Boxem je zábavná.

Drobné dárečky pro Červený kříž.

 

Jaro (březen - květen 2023)

Malujeme nejen kraslice.

Vyrábíme záložky do knížek a přáníčka dárcům krve.

S Magic Boxem pocvičujeme např. dopravní výchovu.

Tvoříme výzdobu i před dětským oddělením.

 

 

Odměnou je úsměv, říká vychovatelka. Dětem pomáhá zapomenout na nemocnici.                  ( článek iDNES.cz -12.5.2023)

 Dvanáct let už se Kateřina Nováková věnuje dětem, od batolat až po náctileté, jež jsou hospitalizované v novoměstské nemocnici. Jednapadesátiletá nemocniční vychovatelka si s nimi hraje, tvoří, čte, pomáhá jim se školními povinnostmi. V neposlední řadě je jim k dispozici, když se potřebují vypovídat a hledají uklidnění.

„Děti jsou často z nemocničního prostředí nesvé, mají obavy, do toho je něco bolí, stýská se jim po rodině. Někdy jim tedy sloužím i jako taková vrba,“ říká s úsměvem Kateřina Nováková, která je sama matkou dvou, dnes již dospělých dcer.

O fungování takzvaného školního klubu při dětském oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě podle ní ví jen málokdo. Rodiče dětí jsou většinou překvapeni, že něco takového vůbec existuje.

Využít jej přitom mohou všichni dětští pacienti bez ohledu na to, zda jsou hospitalizovaní dlouhodobě, nebo třeba jen na jeden den. Zapojit se mohou sami, klidně však i se svým dospělým doprovodem, což platí hlavně u menších dětí.

Ale nejsme tady v Novém Městě rozhodně jediní. Také v nemocnici v Jihlavě je mateřská škola a školní klub. Další podobná zařízení fungují rovněž v Havlíčkově Brodě, Třebíči i Pelhřimově. V Havlíčkově Brodě navíc mají při Psychiatrické nemocnici i přímo školu, neboť tam děti bývají hospitalizované i delší dobu,“ popisuje vychovatelka.

 

Obchází pokoje a nabízí aktivity.

Její práce začíná ráno, kdy na základě pokynů od lékařů a dalšího zdravotnického personálu obchází pokoje a nabízí vzdělávací i volnočasové aktivity dětem, které se jich s ohledem na svůj zdravotní stav mohou účastnit.

S mladšími ratolestmi se zabývá činnostmi, jaké bývají obvyklé v mateřské školce – tedy vyrábějí, malují, prohlížejí a čtou knížky nebo probírají nejrůznější témata, například roční období či dopravu.

Školáky zapojuje i do připravených výchovně-vzdělávacích činností podle ročního plánu a Školního vzdělávacího programu. A žákům, kteří o to mají zájem, může Kateřina Nováková pomoci kromě nabídky volnočasových aktivit i s domácími úkoly nebo procvičováním školní látky. „Nedávno jsme se věnovali například tématu Dne Země,“ říká vychovatelka.

Školní klub tedy není pouze o tom, že by si tam děti pořád jen hrály. „Snažím se jim i něco předat. Nechci se ale pasovat do role učitelky, to určitě ne. Jsem vychovatelka. Nikoho tedy k učení nenutím, ale jsem připravena poradit, pomoci, případně i namotivovat,“ líčí Nováková.


V herně jsou stavebnice, plyšáci či Xbox.

Ideální podle ní je, když malí pacienti smějí opustit pokoj a pobývat v herně. Ta se nachází přímo na dětském oddělení, které má kapacitu přes třicet lůžek.

V herničce se mohou děti mimo jiné seznámit s dalšími pacienty, vzájemně spolupracovat, pohrát si a také změnit prostředí a zapomenout na chvíli na své potíže. Někdy se v herně sejdou pacienti dva, jindy třeba deset.

A pokud přijde čas na hraní, ve světlé, pestře vymalované a vyzdobené místnosti je k dispozici skutečně velmi bohatá nabídka hraček pro všechny věkové kategorie.

„Máme tu spoustu stolních her, skládaček, stavebnice, puzzle, plyšáky, autíčka, panenky, kočárky, kostky a plno dalších hraček. Nechybí ale ani MagicBox, Xbox, dostatek poslechových CD a samozřejmě i velké množství knih a časopisů,“ vypočítává Kateřina Nováková s tím, že zájemcům může klidně nabídnout i knihy z povinné školní četby.

Dětem, které musejí na pokoji zůstat – jsou například infekční nebo po operaci – se věnuje individuálně a nabízí jim činnosti, jimiž se mohou a chtějí zabývat. „Vše je ale vždy na bázi dobrovolnosti. Řada dětí dává přednost mobilu nebo tabletu,“ konstatuje vychovatelka.


U dětí často zvítězí nad mobilem zvědavost.

Někdy se jí však povede i v takových pacientech vzbudit minimálně zvědavost. „Napoprvé mě třeba odmítnou a dál koukají do mobilu. Druhý den už ale občas přijdou a říkají, že by si alespoň zkusili zahrát nějakou stolní hru nebo si chtějí něco vyrobit. Přece jen telefon mají v ruce pořád, tak mnohdy zvítězí zvědavost a touha vyzkoušet si něco jiného,“ říká Nováková.

Proti mobilům, tabletům a dalším technickým vymoženostem osobně nic nemá. „Nezatracuji je. Přinesla to prostě dnešní doba, patří to k ní. Je ale pak hlavně na rodičích, jak svým potomkům nastaví pravidla používání této techniky,“ míní žena.

Spíše ji mrzí, že řada jejích svěřenců už dnes příliš nezná jiné alternativy zábavy. Zrovna ty přitom mohou ratolesti od zářících obrazovek úspěšně odlákat. „Často bohužel zjišťuji, že pro dnešní děti je spousta aktivit nebo stolních her úplně neznámá. Je také vidět, že v mnoha rodinách se vůbec nečte ani se neprohlížejí knížky, nepředčítá se,“ konstatuje vychovatelka.

Ale právě u dětských pacientů, kteří dosud neměli moc příležitostí se s knihami seznámit, vzbudí často tato aktivita velký zájem a nadšení.

A především úsměvy, které předtím na tvářích dětí kvůli nemoci nebo odloučení od rodiny chyběly, jsou pro Kateřinu Novákovou největší odměnou. K práci nemocniční vychovatelky se přitom žena dostala víceméně náhodou.

„Pracovala jsem jako učitelka ve školce v jedné z okolních vesnic. Pak se ale zrovna uvolnilo místo vychovatelky v nemocnici. Přišlo mi to zajímavé, tak jsem nabídky využila,“ zavzpomínala Nováková. Zpočátku pracovala ještě s kolegyní, v současné době zastává svoji práci v novoměstské nemocnici sama.

 

 Kateřina Nováková

Jednapadesátiletá žena pracuje jako nemocniční vychovatelka ve školním klubu (ten byl dříve vedený jako mateřská škola a školní družina) při Nemocnici Nové Město na Moravě dvanáct let.
Předtím byla zaměstnaná jako učitelka v mateřské školce.
Vystudovala Vyšší odbornou školu pedagogickou v Litomyšli, obory předškolní a speciální pedagogika.
Žije ve Žďáře nad Sázavou, má dvě dospělé dcery.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/nemocnice-vychovatelka-nove-mesto-na-morave-deti-katerina-novakova-vysocina.A230502_723065_jihlava-zpravy_mv

 

                                                                                                                                    Autor : Jana Nedělková

 

Na Velikonoce jsme připraveni! (březen 2023)

Za krásnou velikonoční výzdobu děkujeme paní Květě Konárové a panu Josefu Šilhánkovi, paní učitelce Katce a malým pacientům z dětského oddělení, našim údržbářům a pár nadšencům z ředitelství nemocnice.

 

Malí pacienti v Novém Městě na Moravě s učitelkou Katkou přivolávají jaro - Žďárský deník (denik.cz) (březen 2023)

Aby se děti v době hospitalizace na dětském oddělení novoměstské nemocnice nenudily, je tam pro ně k dispozici dětský klub s hernou a s paní učitelkou Katkou. Ta si s nimi nejen hraje a povídá, ale společně také vyrábí. Společně přivolávají jaro.

 

„Už jsme se pustili do jarní výzdoby. Máme ji na chodbách i na oknech. A vyrábíme i další výzdobu, tentokrát venkovní,“ říká Kateřina Nováková, která je pro děti a všechny ostatní jednoduše paní učitelkou Katkou.

 Jarní výzdobou interiérů to nekončí. Malí pacienti si společně s paní učitelkou troufnou i na exteriéry. Už se pustili do malovaných vajíček a ptáčků z vlny. Doplní tak výzdobu, kterou v nemocničním areále nemocnice chystá. „Bude to překvapení. Jsme rádi, že nám s tím malí pacienti pomohou. Doufáme, že se všechno povede podle našich představ, a že pacientům i zaměstnancům navodíme tu pravou jarní náladu,“ usmívá se ředitelka Nemocnice Nové Město na Moravě Věra Palečková.

 

Zima (prosinec 2022 - únor 2023)

Zimní výzdoba oddělení
Děti vyrábí z různých materiálů
Výzdoba pokojů dětského oddělení

 

Podzim (září 2022 - listopad 2022)

Malujeme a kreslíme

Skládáme z papíru a tvoříme z ruliček

Pleteme z vlny

 

Léto (červen 2022 - srpen 2022)

Společenské hry nás baví

Vyrábíme z papíru, korálků i provázků

Chlapci rádi závodí s auty

 

Jaro (březen 2022 - květen 2022)

Velikonoční vyrábění

Pleteme náramky

Soutěž "Nemocniční zajíček"

Loutky v nemocnici

 

Zima (prosinec 2021 - únor 2022)

Zimní výzdoba oddělení
Výstava v knihovně Žďár nad Sázavou
Výrobky dětí

 

Podzim 2021 (září - listopad)

Výstava v recepci nemocnice
Výstava v knihovně Nové Město na Moravě
Podzimní výrobky

 

Různé aktivity (srpen 2021)


Různé aktivity dětem pomáhají zapomenout na svou nemoc.

 

Výzdoba dětského oddělení (červenec 2021)


Děti svými výtvory pravidelně zkrášlují chodby dětského oddělení.

 

Sádrové odlitky (červen 2021)


Odlévání sádrových odlitků a následné jejich malování je pro děti zajímavou činností.

 

Soutěžíme (květen 2021)

 
Děti vzájemně soutěží v hraní deskových her.

 

Nemocniční zajíček (duben 2021)

 Zúčastnili jsme se výtvarné soutěže "Nemocniční zajíček" a ocenění nám udělalo velikou radost.

 

 

Jaro je za dveřmi (březen 2021)

 Protože se už s dětmi na jaro moc těšíme, chceme ho našimi obrázky přivolat.

 

 

Malování na respirátory (únor 2021)

 Když už musíme nosit respirátory, tak si je uděláme trošku veselé...

 

 

Nové dřevěné dekorace (leden 2021)

 Dětské oddělení nově zdobí krásné dřevěné dekorace, které dělají radost malým pacientům.

 

 

Zimní výzdoba (prosinec 2020)

Těšíme se na Vánoce a zdobíme stromečky na chodbách dětského oddělení.

 

Rozličné vyrábění (listopad 2020)

 K vyrábění využíváme rozličných materiálů: drátky, korálky, vlnu, knoflíky. Děti si také zkusily laminování.

 

Výstava prací dětí ve vestibulu nemocnice (říjen 2020)

Výrobky malých pacientů dělaly radost pacientům čekajícím ve vestibulu nemocnice

 

Podzimní výzdoba (září 2020)

Nastává podzim - tak ať je hezky barevný...

 

Práce s vlnou (srpen 2020)

 Mezi dětmi oblíbené chobotničky z vlny a nově i dekorace ve tvaru srdce.

 

Putovní kamínky (červenec 2020)

 Malujeme putovní kamínky. Na jednu stranu obrázek, na druhou stranu PSČ bydliště, pak nechat někde v přírodě.

Kdo ho najde, komu malovaný kamínek udělá radost?

 

Už jsme zase v našem školním klubu (červen 2020)

 Děvčata i chlapci rádi pracují s rozličnými materiály.

 

Doba "koronavirová" (duben, květen 2020)

 Doba na šití roušek a výroba přáníček pro "Deky z lásky".

 

Hrajeme si a vyrábíme (březen 2020)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[112,113,114,115,116]"

 Do her a vyrábění jsou zapojeni opravdu všichni.

 

Vystavujeme v knihovně (leden, únor 2020)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[108,109,110,111]"

 Malí pacienti  -  malým čtenářům...

 

Vánoční výzdoba (prosinec 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[103,104,107,106,105]"

Vánočně jsme si vyzdobili oddělení.

 

Podzimní tvoření (listopad 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[100,101,102]"

S dětmi tvoříme z rozličných materiálů.

 

Zdobíme oddělení (říjen 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[97,98,99]"

Děti svými výrobky vyzdobily schodiště k lůžkové části dětského oddělení 

 

Práce se sádrou ( září 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[94,95,96]"

Děti se naučily jak odlít sádrový "obrázek".

Po zaschnutí si své sádrové odlitky namalovaly temperovými barvami.

 

Prázdninová výstava v knihovně NMnM (srpen 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[91,92,93]"

 Malí pacienti - malým čtenářům

 

Pracovní činnosti (červenec 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[87,88,89,90]"

… a také vyrábějí.

 

Výtvarné činnosti (květen 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[83,84,85,86]"

 Děti rády malují...

 

Jarní vyrábění (březen 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[80,81,82]"

Už se s dětmi těšíme na jaro... 

 

"Nevadí, že marodíme - stejně rádi vyrábíme"(prosinec2018 - leden 2019)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[76,77,78,79]"

 

Rok se s rokem sešel a opět mají naše děti tu čest

vystavovat své výrobky v knihovně ve Žďáře nad Sázavou.

 

Vánoční tvoření (prosinec 2018)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[72,73,74,75]"

 

Děti v prosinci svými výtvory ozdobily dětské oddělení,

přáníčky udělaly radost sestřičkám

a malými dárky obdarovaly své kamarády.

 

Český den s českými vlajkami

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[69,70,71]"

 

S dětmi jsme se zapojili do akce "Český den s českými vlajkami"

- vytvoření rekordu o co největší počet vyvěšených vlajek.

https://www.dobryden.cz/udalosti/cesky-den-s-ceskymi-vlajkami/

 

Výstava prací dětí našich škol (září 2018)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[66,67,68]"

 

Na 22. září připravila Nemocnice Nové Město na Moravě "Den otevřených dveří".

Při této akci měli návštěvníci možnost prohlédnout si také výrobky dětí všech našich škol při nemocnicích.

 

 

Děti a jejich výrobky (prázdniny 2018)

 

 

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[62,63,64,65]"

Máme velice šikovné děti, které chtějí vyrábět...

 

 

Velikonoce se blíží (březen 2018)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[59,60,61]"

 

Na blížící se svátky jara jsme si s dětmi připravili nejen malovaná vajíčka....

 

 

Děti vystavují (leden 2018)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[57,58]"

 

S názvem "Nemáme čas myslet na nemoc" proběhla ve žďárské knihovně výstava prací našich malých pacientů.

 

 

Blíží se Vánoce (prosinec 2017)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[54,55,56]"

 

K prosincovým dnům neodmyslitelně patří návštěva Mikuláše, vánoční výzdoba a výrobky.

 

 

Klauny vždy rádi přivítáme (duben 2017)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[51,52,53]"

 https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/zdravotni-klauni-potesili-deti-v-nemocnici-20170428.html

 

Klauni se na svém "Turné plné smíchu" zastavili potěšit a rozesmát také děti našeho oddělení.

Tentokrát svou dobrou náladou a vtipem rozesmáli i malé pacienty na chirurgii.

 

 

A opět klauni (březen 2017)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[49]"

 

 Úžasní klauni přinesli dětem dávku radosti, smíchu a zábavy. Děkujeme.

 

 

Hasiči a pohádka (březen 2017)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[48]"

 Profesionální hasiči nemocným dětem nejen přečetli pohádku, ale ukázali jim i části výstroje potřebné při likvidaci požáru.

Zvláště chlapci byli z této návštěvy nadšeni.

 

 

Vítáme jaro (duben 2017)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[46,47]"

Výrobou věnečků z vrbového proutí a malováním vajíček jsme s dětmi přivítali jaro a nachystali si výzdobu na Velikonoce.

 

 

 Výstava obrázků a výrobků v knihovně (prosinec 2016, leden 2017)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[44,45]"

 

Obrázky a výrobky dětí dětského oddělení si mohli prohlédnout všichni návštěvníci žďárské knihovny.

 

Výstavka ve VZP v Novém Městě na Moravě (březen 2017)

 

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[41,42,43]"

 

 

Výstavka prací na pobočce VZP v Novém Městě na Moravě (listopad - prosinec 2016)

 

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[35,36,39]"

 

Od 24. listopadu 2016 je k vidění výstavka dětských prací na pobočce VZP v Novém Městě na Moravě.

 

 

Výstava prací dětí na akci "Den zdraví" v Nemocnici Nové Město na Moravě (říjen 2016)

 

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[32,33,34]"

 

Každý, kdo se 10.října 2016 zúčastnil přednášek pořádaných Nemocnicí NMnM, měl také možnost prohlédnout si výrobky, které vytvořili malí pacienti z dětského oddělení.

 

 

 Podzimní tvoření (říjen 2016)

 

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[27,28,29,30,31]"

 

 

Výstava prací dětí v obci Moravec (září 2016)

 

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[26]"

 

 "Spolek holek Moravec" pořádal nedělní "Odpoledne s večerníčkem" plné her a pohádek. Každý, kdo se zúčastnil se mohl také seznámit s naší činností na dětském oddělení a zároveň si prohlédnout výrobky dětí.

 

 

Výstava prací dětských pacientů na MÚ v Novém Městě na Moravě (srpen 2016)

 

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[22,20]"

 

V Novém Městě na Moravě probíhá výstava prací dětských pacientů. Je k vidění ve vestibulu Městského úřadu.

 

 

"Výstava dětských výrobků" (červen 2016)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[16,17,18]"

 

Všichni, kdo přišli nakupovat do obchodního centra Convent ve Žďáře nad Sázavou, si mohli prohlédnout vystavené výrobky našich dětských pacientů.

 

 

"Zdravotní klauni" (27.4.2016)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[13,14,15]"

 

Naše nemocné děti navštívila vzácná návštěva - pan doktor Srdíčko a sestra Bistrá. Dětem i jejich rodičům naordinovali pořádnou dávku humoru a radosti. Velice děkujeme a moc se těšíme na jejich příští "vizitu".

 

 

"Výstava prací malých pacientů" (březen - duben 2016)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[10,11,12]"

 

Výrobky dětí naší nemocnice byly k vidění v knihovně v Novém Městě na Moravě.

 

 

"Hasiči čtou dětem" (9.3.2016)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[8]"

 

V rámci projektu "Hasiči čtou dětem" navštívili žďárští profesionální hasiči nemocné děti a přečetli jim pohádky na dobrou noc. Radost jak na straně dětí, tak na straně hasičů je patrná.

Děkujeme a těšíme se na další pohádku.

 

 

"Loutky v nemocnici" (13.1.2016)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[1,3,4]"

 

Ve středu 13.1.2016 nás navštívilo občanské sdružení "Loutky v nemocnici". Divadelní představení se všem divákům líbilo. Těšíme se na další vystoupení a vzájemnou spolupráci. 

 

 

" Výstava prací malých pacientů" (prosinec 2015 - leden 2016)

Fotogalerie v obsahu (zde bude zobrazena fotogalerie stránky) Fotografie č."[5,6,7]"

 

Naši malí pacienti vystavovali své výrobky v knihovně Žďár nad Sázavou.